بررسی تمام مشکلات USB لپ تاپ و کامپیوتر

مشکلات USB کامپیوتر

یادداشت ویراستار: این مطلب در دی ۱۳۹۹ توسط کارشناسان لپ تاپ و کامپیوتر آچارباز، بررسی و تایید شده است.

بسیاری از ما دستگاه‌‌های زیادی از قبیل موبایل و درایورهای خارجی را از طریق USB به کامپیوتر متصل می‌کنیم. از این رو، در زمانی که مشکلی در یو اس بی به وجود می‌‌آید، می‌‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل در این مطلب به بررسی مشکلات USB کامپیوتر می‌‌پردازیم. و بهترین مرکز برای تعمیر لپ تاپ در محل را به شما معرفی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مشکل انتقال فایل از فلش به کامپیوتر

مشکل انتقال فایل از فلش به کامپیوتر، در شرایطی رخ می‌دهد که شما فلش را به کامپیوتر و یا لپ تاپ وصل کنید و با مشکلات زیر روبرو شوید:

  • مشکل باز نشدن فلش
  • مشکل خوانده نشدن فلش
  • مشکل USB Device not Recognized
  • مشکل USB is not yet available
  • مشکل USB mass storage device
  • مشکل خاموش شدن فلش بعد از اتصال به کامپیوتر

مشکل USB Device not Recognized

اجازه دهید با متداول‌‌ترین مشکل USB کامپیوتر شروع کنیم. یکی از رایج‌‌ترین مشکلات USB کامپیوتر، نمایش دادن پیغام خطای USB Device not Recognized است، که به معنای شناسایی نشدن USB توسط کامپیوتر است.

مشکلات USB کامپیوتر
قبل از هر کاری، مطمئن شوید که USB و یا فلش مموری شما سالم است.

بعد از اتصال فلش مموری به پورت USB، این پیغام نمایش داده می‌‌شود. نمایش داده شدن این پیغام می‌‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و هنوز هم به طور کامل رفع نشده است. با این حال می‌‌توان به روش‌‌های زیر این مشکل را برطرف کرد.
قبل از اینکه کاری را انجام دهید، باید از سالم بودن فلش مموری خود مطمئن شوید. لذا فلش مموری خود را روی سیستم‌‌های دیگر تست کنید و اگر در همه آنها این پیام خطا را مشاهده کردید، در آن صورت روش‌‌ زیر را برای برطرف کردن مشکل انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه

بروزرسانی درایور USB

گاهی یکی از دلایلی که سبب ایجاد این گونه مشکلات USB کامپیوتر می‌‌شود، به‌روز نبودن درایور آن است. برای بروزرسانی درایور USB به روش زیر عمل کنید.
۱- منوی استارت را باز کنید و عبارت Device Manager را تایپ کنید و اولین نتیجه‌‌ای که نمایش داده می‌‌شود را انتخاب و کمی صبر کنید تا پنجره Device Manager نمایش داده شود.

مشکلات USB کامپیوتر
در بیشتر موارد، با بروزرسانی درایور USB می‌توان مشکلات آن را برطرف کرد.

۲- زمانی که پنجره مدیریت درایورها باز می‌‌شود، به دنبال علامت زرد رنگ در زیر مجموعه‌‌های فلش مموری، وب‌کم، ماوس و صفحه کلید باشید. اما اگر هیچ علامت زرد رنگی مشاهده نکردید، در آن صورت، درایورهای اصلی مانند USB، ماوس، وب‌کم و غیره را باز کنید و به دنبال دیوایس ناشناس (Unknown Device)  باشید، چرا که به دلیل شناسایی نشدن درایورها هم این مشکل به وجود می‌‌آید. بعد از پیدا کردن Unknown Device روی آن راست کلید کنید و گزینه آپدیت درایور (Update driver) را انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر
وجود علامت زرد در کنار نام درایورها، به معنای غیرفعل شدن آنهاست.

و یا اگر علامت زرد رنگ را پیدا کردید، روی آن کلید کنید.

مشکلات USB کامپیوتر
همیشه آخرین نسخه درایور روی سیستم نصب باشد.

با انجام دادن این کار پنجره‌‌ای باز می‌‌شود که در آن گزینه Search Automatically for Update Driver Software را انتخاب کنید تا ویندوز به صورت خودکار به اینترنت متصل شده و آخرین نسحه درایو ناشناخته را بروزرسانی کند.

مشکلات USB کامپیوتر
مشکلات USB کامپیوتر

مشکل پورت USB؛ مشکلات پورت USB کامپیوتر

در کنار مشکلات پاور کامپیوتر و لپ تاپ، خرابی پورت USB هم از دیگر مشکلات کاربران این لوازم دیجیتال است. اینکه چرا پورت USB لپ تاپ کار نمی‌کند هم دلایل زیادی دارد. پورت یو اس بی، ممکن است به دلایل نرم افزاری و یا سخت افزاری دچار مشکل شود. از طرفی همه کامپیوترها حداقل دو و یا حداکثر ۱۵ پورت USB دارند که به صورت تفکیک شده از هم روی برد طراحی شده و قرار گرفته‌‌اند. گاهی به دلیل آسیب دیدن فیزیکی پورت یو اس بی احتمال ایجاد مشکلات USB کامپیوتر وجود دارد.

مشکلات USB کامپیوتر

گاهی هم شناخته نشدن USB در کامپیوتر، به دلیل مشکلات سخت افزاری و خرابی پورت است.

براساس گزارش برخی از کاربران گاهی اوقات خرابی پورت USB اتفاق می‌‌افتد که می‌‌تواند یک مشکل جدی محسوب شود. ولی با این حال می‌‌توان آن را به‌راحتی برطرف کرد.

در ادامه به مشکلات دیگری که برای USB کامپیوتر ایجاد می‌شود خواهیم پرداخت:

مشکل نمایش کد خطای ۴۳

در برخی مواقع USB کامپیوتر کار نمی‌‌کند و کد خطای ۴۳ را نمایش می‌‌دهد. در این شرایط هم باید در پی راهی برای برطرف کردن مشکل باشید.

مشکل خوانده نشدن USB؛ مشکل نشناختن USB

از دیگر مشکلات مربوط به USB کامپیوتر خوانده نشدن آن است که بسیاری از کاربران گاهی اوقات با آن مواجه می‌‌شوند.

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز

سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.

درخواست تعمیر کامپیوتر

>مشکل عدم انتقال داده

گاهی برخی از کاربران برای انتقال فایل و یا انواع داده‌‌ها از یو اس بی استفاده می‌‌کنند، ولی در برخی موارد این مشکل وجود دارد که یو اس بی قادر به انتقال فایل نیست و حتی برخی از کاربران گزارش داده‌‌اند که هیچ گونه فایلی را نمی‌‌توانند انتقال دهند.

مشکل USB is not yet available

از جمله مشکلات USB کامپیوتر در دسترس نبودن آن است، بسیاری از مواقع این مشکل پیش می‌‌آید که یو اس بی در دسترس نیست و پیام USB is not yet available در صفحه نمایش نشان داده می‌‌شود. اگر چه این از مشکلات متداول یو اس بی نیست ولی برای رفع آن می توانید از راه‌حل‌های ارائه شده در ادامه مطلب استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

رفع مشکل Problems Ejecting USB Mass Storage Device؛ حل مشکل USB mass storage device

این مشکل در دو حالت زیر به‌جود می‌‌آید.

– ویندور نمی‌‌تواند  Generic volum را متوقف کند، که به نوعی نشان از استفاده از فلش توسط ویندور دارد.

– یا اینکه فایلی از داخل یو اس بی در حال استفاده است.

در این حالت برنامه‌‌ها و یا پنجره‌‌های دیگر را که ممکن است در حال استفاده باشد، ببندید.

مشکلات USB کامپیوتر

به طور معمول وقتی می‌‌خواهید یو اس بی را از سیستم خارج کنید، پنجره‌‌ی Safely Remove Hardware and Reject Media را باز کرده و از منوی notification دستگاه موردنظر را انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

با وجود اینکه شما دستورالعمل بالا را انجام می‌‌دهید، ولی گاهی خطای بالا به‌وجود می‌آید، که ممکن است یکی از فایل‌‌ها ایراد داشته باشد. برای رفع این مشکل به روش زیر عمل کنید.

مشکل خاموش شدن USB بعد از اتصال به کامپیوتر

یکی دیگر از مشکلات USB کامپیوتر این است که وقتی ما موس، یا صفحه کلید یا حتی هارد خارجی را به آن متصل می‌‌کنیم، سیستم ریبوت می‌‌شود. این مشکل خیلی ناراحت کننده است، زیرا تصور می‌شود دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد.
برای حل این مشکلات می‌توانید به روش‌‌های زیر عمل کنید.
بعد از اینکه با بسیاری از مشکلات USB کامیپوتر که در بیشتر مواقع برای بسیاری از افراد به وجود می‌‌آید، آشنا شدیم، به بررسی روش‌‌های برطرف کردن مشکلات USB کامپیوتر می‌‌پردازیم.

۱- از گزینه‌‌های جایگزین استفاده کنید

در درجه اول برای رفع مشکلات USB کامپیوتر از درایورها و یا موس و یو اس بی‌‌های دیگر استفاده کنید. در بسیاری از مواقع ممکن است این مشکلات به دلیل آسیب دیدن پورت یو اس بی به‌وجود آید. برای مثال سعی کنید از پورت‌‌های یو اس بی جلو و یا عقب استفاده و چند پورت متفاوت را امتحان کنید. اگر یو اس بی با استفاده از یکی از پورت‌‌ها کار کرد در آن صورت مشکل از پورت است.

۲- بوت کردن کامپیوتر از طریق Safe Mode

به جای بروزرسانی درایو و یا خاموش کردن کردن کامپیوتر می‌‌توانید ابتدا بوت کردن سیستم از طریق Safe Mode را امتحان کنید. برای این کار با استفاده از کلید ویندوز به همراه کلید R، پنجره Run را باز کنید و در داخل آن عبارت msconfig را تایپ کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

در پنجره‌‌ای که باز می‌‌شود، تب Boot را انتخاب کنید و در بخش بوت آپشن، روی Safe boot در پایین کلیک کنید. از گزینه‌‌های ارائه شده Minimal را انتخاب کنید. تا عیب یابی انجام شود.

مشکلات USB کامپیوتر

حال سیستم را ریبوت کنید و اجازه دهید ویندوز لود شود. سعی کنید یو اس بی را متصل کنید. اگر یو اس بی بعد از راه اندازی مجدد، همچنان کار نکرد. در آن صورت Device Manager را از منوی استارت باز کنید و روی Computer راست کلیک کنید تا وارد Manage شده و همه درایوهای USB را از نصب خارج کرده و سیستم را مجدد راه اندازی کنید.

۳- از LockHunter برای پیدا کردن فایل‌‌های باز استفاده کنید

LockHunter  برنامه‌‌ای است که به شما کمک می‌‌کند، فایل‌‌های باز را سریع پیدا کنید. شما می‌‌توانید فایل یا فولدر را ببنیدید و یا درایوی که در حال کار است را مشاهده کنید.

برای استفاده از این روش بعد از نصب برنامه آن را باز کنید و روی دکمه browse کلیک کنید و در سمت راست گزینه Browse for a Drive or a Folder را انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

در این مرحله درایور موردنظر خود را انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

بعد از انتخاب درایو مشاهده می‌‌کنیم که برنامه Notepad  در حال اجرا بوده است.

مشکلات USB کامپیوتر

بعد از پیدا کردن برنامه در حال کار و اجرا، آن را به سرعت ذخیره کرده و ببنیدید. اگر چه احتمال دارد شما برنامه موردنظر را پیدا نکنید، اما می‌‌خواهید در هر صورت به آن خاتمه دهید، در آن صورت گزینه Unlock It را در پایین پنجره انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

با این حال سیتم هشدار می‌‌دهد که احتمال دارد، شما اطلاعات خود را دست بدهید.

مشکلات USB کامپیوتر

اما اگر Unlock It کار نکرد. در آن صورت سعی کنید از Terminate Locking Processes استفاده کنید. می‌‌توانید از منوی other آن را انتخاب کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

حالا باید شما پیغام زیر را مجدد تایید کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

حالا شما می‌‌توانید یو اس بی خود را بدون مشکل از سیستم خارج کنید.

مشکلات USB کامپیوتر
همیشه ابتدا USB را خاموش کرده و سپس آن را جدا کنید.

۴- تغییر دادن درایو

گاهی اوقات تغییر دادن درایو، با اجاره دادن به ویندوز برای نصب مجدد، مشکلات USB کامپیوتر را برطرف می‌‌کند. برای این کار به روش زیر عمل کنید.

به منوی استارت بروید و روی کامپیوتر راست کلید کنید و پنجره manage را Computer Management را باز کنید و گزینه Device Manager را پیدا کنید. حال به دنبال Universal Serial Bus controllers باشید. سپس روی علامت زرد رنگ کلیک کنید.

اگر از ویندوز ۸ استفاده می‌‌کنید، در آن صورت دکمه ویندوز به اضافه X را فشار دهید تا پنجره میانبر Admin Menu باز شود و روی گزینه Computer Management کلیک کنید و مسیر زیر را دنبال کنید.

روی Device دوبار کلیک کنید و Uninstall را بزنید و در پایین کادر کلیک کنید.

مشکلات USB کامپیوتر

بهترین نرم افزار شناساییUSB 

نرم افزارهای زیادی در بازار موجود هستند که برای مدیریت USB طراحی شده‌اند. این نرم افزارها کمک می‌کنند که اتصال و جداسازی و شناسایی USB به کامپیوتر و لپ تاپ را به خوبی مدیریت کنید.

از نرم افزارهای شناسایی USB می‌توان به USB Manager و USBDeview اشاره کرد. با استفاده از این نرم افزارها، شما قادر هستید اطلاعات کامل هر USB متصل به دستگاه، نمایش USB های متصل شده و جدا شده، اتصال و جداسازی ایمن USB، مقایسه سرعت فلش‌های مختلف و … را مشاهده کنید.

فرقی نمی‌کند که USB شما فلش مموری، دسته بازی، پرینتر، اسکنر و … باشد، با استفاده از این نرم افزارها، قادر هستید اطلاعات تمامی دستگاه‌های متصل را مشاهده کنید.

رفع مشکل عدم شناسایی پورت USB در ویندوز ۱۰

۱- غیرفعال کردن Fast Startup

یکی از دلایی که موجب می‌شود پورت USB شما در ویندوز ۱۰ شناسایی نشود، فعال شدن گزینه Fast Startup ویندوز است. برای غیرفعال کردن این ویژگی، از مسیر Control Panel، گزینه Power Option را انتخاب کنید.

گزینه Choose what the power button does را انتخاب و در پنجره بعدی هم Change settings that are currently unavailable را بزنید. در قسمت Shutdown Settings، گزینه Fast Startup را غیرفعال کنید.

در نهایت تغییرات را ذخیره کرده و سیستم را ری استارت کنید.

تعمیر USB کامپیوتر
با ری استارت کردن کامپیوتر و لپ تاپ، برخی از مشکلات به راحتی برطرف خواهند شد.

۲- بروزرسانی هارد درایور USB

USB موردنظر را از کامپیوتر جدا کنید و وارد Device Manager شوید. در بخش Disk drives، روی هارد درایو موردنظرتان کلیک راست کرده و گزینه Uninstall device را بزنید.

سیستم را ری استارت کرده و هارد درایو USB را دوباره به سیستم متصل کنید.

تعمیرات تخصصی کامپیوتر
گاهی، حذف و نصب مجدد برخی درایوها، موجب فعال شدن آنها خواهد شد.

۳- استفاده از پورت‌های پشت کیس

افزودن هارد SSD برای ارتقای لپ تاپ و یا حتی کامپیوتر، کمک می‌کند تا سرعت سیستم افزایش چشم گیری داشته باشد. اما گاهی امکان این کار فراهم نیست و مجبور به اتصال حافظه جانبی هستید. از طرفی هم گاهی پورت‌های جلویی کیس دچار مشکل شده و در صورت اتصال هارد درایو USB، فلش مموری و یا حتی USB درایو، با مشکل شناخته نشدن USB روبرو خواهید شد. در این شرایط بهتر است از پورت‌های پشت کیس استفاده کنید.

نصب ویندوز و نرم افزار در محل با آچارباز

خدمت نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شامل تمامی خدمات مربوط به نصب، تعمیر و ارتقای ویندوز و نرم‌افزارهای کاربردی و تخصصی ویندوز و لپ تاپ می‌شود. در این خدمت، تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز برای نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شما، در هر بخش از مناطق ۲۲ گانه تهران به محلتان مراجعه خواهد کرد.

درخواست نصب ویندوز و نرم افزار

منبع : a4baz.com