تفاوت-مودم-با-روتر

تفاوت مودم با روتر

اگر با کامپیوتر و اینترنت سر و کار دارید، بی شک با مفاهیم زیادی نیز آشنا هستید. اما دانستن مفاهیمی چون تفاوت مودم ، روتر ، اکسس پوینت و سوییچ که مربوط به اینترنت و شبکه هستند، می‌توانند کمی گیج کننده باشند.

در دنیای پیچیده امروز، استفاده از هر تکنولوژی و فناوری مستلزم دانستن مفاهیم مختلفی است. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری انسان با اینترنت و شبکه سر و کار دارد. همه ما کلماتی نظیر مودم، روتر، هاب و سوییچ را شنیده‌ایم.

اما معنی دقیق هرکدام را شاید ندانیم! به طور مثال روتر شما آیا تنها روتر شما است یا می‌تواند نقش سوییچ را هم برای شما بازی کند؟ در حقیقت تفاوت مودم و روتر چیست؟ یا تفاوت روتر و سوییچ چیست؟ قطعا تا به حال سوالات زیادی از این دست برای شما ایجاد شده که گاها پاسخ دقیق آن را هم نمی‌دانستید! ما در این مقاله قصد داریم تفاوت این مفاهیم را به صورت روشن توضیح دهیم.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

تا گذشته ای نه چندان دور، تمام اصطلاحات شبکه یاد شده در بالا تنها مربوط به یک دستگاه خاص می‌شد که فقط یک کار را انجام می‌دهد. اما این روزها دیگر اینطور نیست. ممکن است مودمی را که شرکت خدمات دهنده اینترنتی‌تان به شما می‌دهد، هم مودم، هم روتر، هم اکسس پوینت و … باشد! شما لزوما نیاز نیست که یک دستگاه چندکاره بخرید. کما اینکه برخی ارائه دهندگان سرویس‌های اینترنتی شما را مجبور به این کار می‌کنند. در این مقاله قصد داریم مفهوم پشت هر کدام از اصطلاحات شبکه نام برده را با زبانی ساده توضیح دهیم.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

ابتدا قصد داریم در مورد تفاوت سوییچ و هاب صحبت کنیم. بعد از آن به توضیح روترها خواهیم پرداخت و تفاوت نحوه کارکرد آن را با سوییچ و هاب شرح می‌دهیم. بعد از شرح تفاوت مودم و روتر، در مورد مفاهیمی چون مودم، اکسس پوینت و گیت وی و تفاوت آن‌ها توضیح می‌دهیم و به توضیح تفاوت روتر و اکسس پوینت نیز خواهیم پرداخت. بعد از دانستن تفاوت مودم با روتر و تفاوت روتر و اکسس پوینت در انتها به مفهوم چند مورد از رایج ترین و مهم ترین اصطلاحات شبکه اشاره خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • تفاوت سوییچ و هاب
  • تفاوت مودم و روتر
  • تفاوت روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم

تفاوت سوییچ و هاب

هاب، یک سخت افزار است. سخت افزاری که شاید این روزها اصلا نیازی به خرید آن نداشته باشید! ظاهر این دستگاه درست مثل یک سوییچ است اما در درون، کارکرد آن متفاوت است.

اگر چند دستگاه را به وسیله کابل اترنت به یک هاب وصل کنید، تمام سیگنال‌هایی که از دستگاه اصلی به هاب ارسال می‌شود عینا به تمامی خروجی‌های دیگر هاب ارسال می‌شود و هیچ دخل و تصرفی در سیگنال‌ها داده نمی‌شود. به هاب‌ها، دستگاه‌های لایه 1 (دستگاه‌های فیزیکی) نیز می‌گویند. این در حالی است که سوییچ‌ها در زمره دستگاه‌های لایه 2 (اتصالات داده‌ای) قرار داده می‌شوند.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

این جا دقیقا همانجایی که است تفاوت هاب و سوییچ نمایان می‌شود. سطح یا لایه اتصالات داده ای در مدل مفهومی OSI (یک مدل مفهومی که سر واژه عبارت Open Systems Interconnection بوده و نوعی سطح بندی ارتباطات در سیستم‌های شبکه ای را نشان می‌دهد) با آدرس‌های مک (یک نوع آدرس دهی عددی است که بر روی سخت افزار کارت شبکه و از کارخانه سازنده حک شده است.

این عدد برای تمایز منحصربفردی کارت‌های شبکه از یکدیگر هستند. آدرس مک سر واژه عبارت Media Access Control Address است) سر و کار دارد. سوییچ‌ها هنگام پردازش فریم ورودی در یک پورت، به آدرس مک آن‌ها نگاه می‌کنند.

فریم نوعی داده است که برای حمل دیتا در کلیه دستگاه‌های مربوط به شبکه از آن استفاده می‌شود. در مورد جزئیات فنی این مفهوم نگران نباشید، تنها کافیست بدانید که فریم‌ها حاوی اطلاعاتی از قبیل منبع، آدرس مک مقصد، مقصد و آدرس IP منبع و مقصد داخلی فریم‌ها هستند. به بخشی از فریم که حاوی اطلاعات IP منبع و مقصد است، بسته یا Packet گفته می‌شود.

سوییچ به جای انتقال کورکورانه تمام فریم‌های دریافت شده در یک پورت به پورت‌ها دیگر، با ایجاد جدولی از آدرس‌های مک، فریم‌ها را به مقاصدی با آدرس‌های مک صحیح ارسال می‌کند. این امر به میزان قابل توجهی ترافیک در شبکه را کاهش می‌دهد چرا که به جای ارتباط یک به چند، ارتباط بین دو دستگاه مشخص برقرار می‌شود. در هاب‌ها، هر چه دستگاه‌های بیشتری به شبکه متصل شوند، شلوغی و برخوردها هم زیادتر می‌شود.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

برخورد به این معنی است که دو کامپیوتر یا دستگاه همزمان داده‌ای را ارسال می‌کنند و سیگنال‌ها قبل از رسیدن به مقصد، به صورت فیزیکی به هم برخورد می‌کنند. این برخوردها در هاب‌ها بسیار اتفاق می‌افتد چرا که در هاب‌، سیگنال‌ به تمام پورت‌های دیگر به صورت دسته جمعی فرستاده می‌شود. اما در سوییچ برخورد‌ها به صفر می‌رسند چرا که اینجا تنها دو دستگاهی که در حال برقراری ارتباط هستند داده‌ها را به سمت مقصد فرستاده و دریافت می‌کنند و پهنای باند با دیگر پورت‌ها به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

به همین دلیل است که هاب یک دستگاه نیمه دوطرفه (Half-Duplex) و سوییچ یک دستگاه کاملا دو طرفه (Full-Duplex) است. هرچه دستگاه‌ها بیشتری در هاب باشند پهنای باند بیشتری نیز وجود دارد که باید به اشتراک گذاشته شود پس در نتیجه شبکه کندتر می‌شود. در سوییچ‌ها پهنای باند به اشتراک گذاشته نمی‌شود و همه پورت‌ها با سرعت کامل خود کار می‌کنند.

تفاوت مودم و روتر

مودم و روتر از رایج ترین اصطلاحات شبکه هستند. اما تفاوت مودم و روتر در چیست؟ روترها در لایه سوم (شبکه) مدل مفهمومی OSI جا دارند که با آدرس‌های IP سر و کار دارد. در حالی که آدرس مک برای جابجایی فریم از یک دستگاه به دستگاه دیگر (که به طور مستقیم به هم وصل می‌شوند) استفاده می‌شود، از آدرس IP برای مسیریابی بسته‌ها (Packets) از طریق اینترنت استفاده می‌شود. روتر دستگاهی است که شبکه‌های مختلف را به هم متصل کرده و ترافیک بین آن‌ها را مسیردهی می‌کند.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

در اینترنت خانگی عبارت بالا به این معناست که روتر، اینترنت خانه شما را به شبکه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌تان متصل می‌کند. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یک روتر می‌تواند از یک طرف به مودم شما (شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌) و از طرفی دیگر به یک سوییچ (شبکه محلی) وصل شود. اگر یک مودم یا روتر چندکاره دارید، یک سر آن به شبکه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌ و سر دیگر یا به یک سوییچ و یا به وای فای (در صورت پشتیبانی) متصل می‌شود.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

دستگاه بالا، یک دستگاه روتر معمولی (یا دقیق تر روتر بی سیم) است. درگاه اینترنت به مودم شما متصل می‌شود و بقیه پورت‌ها، پورت سوییچ هستند. یک روتر تقریباً همیشه دارای یک سوییچ داخلی است. مودم با یک خط تلفن (با DSL یا خط مشترک دیجیتال)، اتصال کابلی یا فیبر به شبکه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌ شما متصل می‌شود.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

دستگاه بالا، یک مودم کابل معمولی است. این مودم، متشکل از یک پورت برای اتصال کابل از ISP و یک درگاه اترنت است که می‌توانید آن را به پورت اینترنت روتر خود متصل کنید. در صورت امکان، بهتر است دو دستگاه مختلف برای مودم و روتر خود داشته باشید. یک روتر بی سیم علاوه بر ارتباط بی سیم می‌تواند به سادگی برای شما یک ارتباط کابلی را نیز فراهم کند.

امروزه بیشتر روترها، روترهای بی سیمی هستند که چندین پورت سیمی هم دارند. آنچه گفته شد خلاصه از تفاوت مودم و روتر بود. حال با دانستن تفاوت مودم با روتر به سراغ دیگر مفاهیم مثل تفاوت مودم با اکسس پوینت و تفاوت روتر و اکسس پوینت می‌رویم.

تفاوت روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم

بعد از تفاوت مودم و روتر به سراغ تفاوت روتر و اکسس پوینت می‌رویم. اکسس پوینت بی سیم یک دستگاه است که به دستگاه‌های بی سیم اجازه می‌دهد تا با ایجاد پل ارتباطی بین دو شبکه، به یک شبکه سیمی موجود وصل شوند. دلیل گیج کننده بودن این اصطلاحات شبکه این است: یک روتر بی سیم در واقع یک روتر به همراه یک اکسس پوینت بی سیم است که در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند!

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟
تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

با این حال، یک اکسس پوینت بی سیم نمی‌تواند یک روتر بی سیم نیز باشد. یک اکسس پوینت بی سیم مستقل یک کابل اترنت دارد که به روتر متصل شده و سیگنال‌های سیمی را به سیگنال‌های بی سیم تبدیل می‌کند. یک اکسس پوینت بی سیم مستقل نمی‌تواند بسته‌ها را از شبکه محلی به یک شبکه دیگر و یا به یک روتر جا به جا کند. اکسس پوینت‌های بی سیم معمولا در مشاغل و یا فضاهای عمومی بزرگ استفاده می‌شوند.

در این فضاها ایستگاه‌های بی سیم بسیاری همگی به هم متصل شده‌اند و یک شبکه را ایجاد می‌کنند. از دیگر موارد تفاوت روتر و اکسس پوینت در فایروال آنهاست. معمولا روترهای بی سیم در درون خود فایروال دارند اما اکسس پوینت‌های بی سیم فاقد فایروال هستند.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY