اگر مودم 4G را با مودم 4.5G تعویض کنم؛ چقدر سرعت اینترنت بیشتر می‌شود؟

4G

حداکثر سرعت اسمی یک مودم 4G LTE برابر با ۱۵۰ مگابیت است و حداکثر سرعت اسمی یک مودم 4.5Gبرابر با ۳۰۰ مگابیت.

آیا در عمل هم سرعت مودم‌های 4.5Gیا از رده LTE Cat 6 دو برابر سرعت مودم‌های 4G است؟

آیا اگر من مودم 4G خودم را بفروشم و یک مودم 4.5Gبخرم؛ سرعت اینترنت موبایل چند برابر می‌شود؟ آیا سرعت این‌قدر زیاد می‌شود که دیگر خیالم از استریم ویدیو و دوربین مداربسته و دانلودهای زیاد چند گیگابیت راحت باشد؟ آیا خرید یک مودم 4.5Gارزش دارد؟

اگر تفاوت قیمت مودم فورجی و 4.5G چند صد هزار تومان بود؛ شاید این پرسش‌ها زیاد مطرح نبوده و حساسیت کمتری برای تعویض مودم داشتیم ولی وقتی باید ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان پول بیشتر برای یک مودم 4.5Gبدهیم؛ دست و دل هر کاربری می‌لرزد و مردد می‌شود.

اگر من ۲ میلیون تومان پول بیشتر بدهم ولی سرعت مورد انتظارم به دست نیاید؛ چه کار کنم؟ اگر مودم 4.5Gبخرم و باز مشکلات سرعت اینترنت پابرجا باشند؛ راه‌حل چیست؟

پس، اجازه دهید کمی درباره تفاوت‌های دو مودم 4G و 4.5Gصحبت کنیم و بعد سراغ سرعت آن‌ها برویم:

نکته مهم ۱: در این مقاله منظور ما از مودم 4.5Gمودمی در رده LTE Cat 6 است و نه بالاتر. در برخی سایت‌ها رسم است که مودمی با سرعت ۱ گیگابیت را هم مودم 4.5Gمی‌گویند که اینجا منظور ما نیست.

نکته مهم ۲: در این مقاله می‌خواهیم دو مودم همراه 4G و 4.5Gبدون آنتن را با هم از نظر سرعت مقایسه و نتیجه‌گیری کنیم. مودم‌های رومیزی سیم‌کارتی و فورجی یا مودم جیبی که آنتن‌دار باشد؛ قطعا سرعت بالاتری داشته و منظور این مقایسه نیست.

4G

مودم‌های 4.5Gکه عمدتا در رده LTE Cat 6 یا LTE Cat 7 شناخته می‌شوند و از فناوری LTE Advanced بهره‌مند هستند؛ به طور اسمی سرعتی ۳x تا ۵x بیشتر نسبت به مودم‌های 4G یا LTE Cat 4 دارند. عملا، می‌بینیم که سرعت مودم‌های 4.5G حدود ۲x تا ۳x بیشتر می‌شود؛ چیزی در حدود ۳۰ درصد.

همین‌طور، تاخیر مودم‌های 4.5Gجی کمتر از مودم‌های فورجی است. در فورجی به طور اسمی تاخیری ۱۲ میلی‌ثانیه داریم ولی در 4.5G به ۵ میلی‌ثانیه می‌رسد.

تفاوت دیگر این دو نسل مودم‌های همراه و موبایل، در پشتیبانی از فناوری‌های تجمیع فرکانس و MIMO است. مودم‌های 4.5Gاز تجمیع فرکانس ۲CA (دو فرکانس) و MIMO 4×4 پشتیبانی می‌کنند ولی مودم‌های 4G این قابلیت‌ها را ندارند.

بیشتر اوقات که سرعت‌های بسیار بالایی در اینترنت می‌بینیم و گفته می‌شود با مودم 4.5Gبوده است؛ برای فعال‌سازی فناوری ۲CA یا MIMO 4×4 است.

بنابراین، مجموع این مشخصات باعث می‌شود مودم‌های 4.5G هم از نظر سرعت و هم از نظر تاخیر و فناوری‌هایی مانند CA بهتر باشند اما دقیقا در عمل وضعیت به چه صورت است و چقدر تفاوت داریم؟

تفاوت عملی سرعت مودم‌های 4G و 4.5G

اندازه‌گیری و مقایسه سرعت میان دو مودم، به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر فرض کنیم روی هر دو مودم سیم‌کارتی از یک اپراتور انداخته باشیم، در یک نقطه مشترک قرار گرفته باشند و به یک آنتن BTS وصل می‌شوند؛ باز هم مسایلی مانند پردازنده مودم‌ها، کیفیت آنتن‌دهی مودم‌ها، شلوغی و خلوتی آنتن، روشن و فعال بودن فناوری‌های CA و MIMO 4×4 روی سرعت تاثیرگذار است.

اما طی سال‌های اخیر و با توجه به تست‌های مختلفی که انجام دادیم؛ به تجربه متوجه شدیم که سرعت یک مودم 4.5Gبا شرایط یکسان از ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر است. در بهترین حالت سرعت نزدیک به ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و در بدترین حالت سرعت ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

برای مثال، اگر سرعت یک مودم 4G برابر با ۱۰ مگابیت بر ثانیه باشد؛ سرعت مودم 4.5G برابر ۱۵ مگابیت یا نهایتا ۱۷ الی ۱۸ مگابیت خواهد بود.

اگر سرعت یک مودم 4G برابر ۲۰ مگابیت باشد؛ در بهترین حالت سرعت مودم 4.5G می‌شود ۳۰ مگابیت!

حالا اگر روی مودم 4.5Gبتوان قابلیت تجمیع فرکانس را روشن کرد یا از MIMO 4×4 بهره برد؛ سرعت چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. مثلا سرعت از ۳۰ مگابیت به ۵۰ مگابیت و بالاتر می‌رسد.

اگر در اینترنت سرعت‌هایی بسیار بالاتر مانند ۱۰۰ و ۲۰۰ مگابیت را مشاهده می‌کند و گفته می‌شود با یک مودم 4.5Gبه دست آمده است؛ قطعا ترکیب چند فرکانس و یک وضعیت منحصربه‌فرد و خاص است که همیشگی نیست و نمی‌توان به طور دائمی این سرعت را به دست آورد.

به این نکته اضافه کنید که بسیاری از این تست‌ها با گوشی‌های موبایل دارای تراشه مودم بسیار قوی‌تر از 4.5Gانجام شدند. همه می‌دانیم که سرعت اینترنت روی گوشی‌های موبایل امروزی از مودم‌های 4.5Gبیشتر است و نباید این تست‌ها را به پای یک مودم 4.5G بگذاریم!

جمع‌بندی در یک جمله

مودم‌های 4.5Gاز نظر سرعت، تاخیر، پهنای‌باند، باندهای فرکانس و فناوری‌های CA و MIMO بهتر از مودم‌های 4G هستند.

قطعا با یک مودم 4.5Gسرعت اینترنت بیشتر است اما نه چند برابر؛ در بدترین حالت ۲۰ درصد و در بهترین حالت ۵۰ درصد سرعت افزایش پیدا می‌کند و تاخیر کمتری دارید.

اگر با مودم فورجی سرعت اینترنت ۲۰ مگابیت است؛ با مودم 4.5G سرعت شما نزدیک به ۳۰ مگابیت می‌شود. قرار نیست با مودم 4.5Gسرعت چند برابر و مثلا ۵۰ و الی ۶۰ مگابیت شود. شاید در برخی ساعت‌ها و لحظات سرعت‌های بسیار بالایی به دست بیاید ولی متوسط سرعت در شبانه‌روز این‌قدر افزایش پیدا نمی‌کند.

اگر این مقدار افزایش سرعت برای شما اهمیت دارد و می‌تواند روی کارتان تاثیرگذار باشد؛ خرید یک مودم 4.5Gرا پیشنهاد می‌کنیم.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY