مودم 4G بخریم یا مودم TD-LTE؟

4G

مدتی است که اپراتورهای مخابراتی مانند ایرانسل و مبین‌نت؛ سرویس اینترنتی جدیدی به نام TD-LTE را عرضه می‌کنند و هر روز بر شهرها و مناطق تحت پوشش این سرویس افزوده می‌شود.

برای استفاده از اینترنت پرسرعت TD-LTE باید مودم مخصوص آن یا اصطلاحا مودم TD-LTE نیز خریداری و نصب شود. بنابراین، اکنون با دو انتخاب روبرو هستیم: مودم 4G یا مودم TD-LTE؟ تصور کنید می‌خواهید یک اینترنت پرسرعت همراه بگیرید؛ باید به سراغ کدام مودم بروید؟

ما در این مطلب سعی می‌کنیم به طور خلاصه و بدون درگیر شدن با مقایسه‌های فنی پیچیده مربوط به فناوری‌های هر دوی این مودم‌ها؛ بگوییم کدام‌یک برای شما مناسب است؟ برای مقایسه این دو نوع مودم ابتدا باید تفاوت فناوری‌های هریک را بدانیم:

فناوری 4G-LTE

4Gنسل چهارم شبکه‌های موبایل است که یک اینترنت پرسرعت را روی گوشی تلفن همراه و سیم‌کارت مجهز به 4G فراهم می‌کند. LTE نسخه پیشرفته‌ای از فناوری 4Gاست که سرعت بیشتر و کیفیت بهتری ارایه می‌دهد. بنابراین؛ تا اینجا باید بدانیم که 4Gیک اینترنت مبتنی بر موبایل و شبکه‌های سلولی است و برای استفاده از آن روی دستگاه‌های دیگری مانند نوت‌بوک و کامپیوتر نیاز به مودم 4Gو یک سیم‌کارت داریم. سرعت اینترنت 4G در ایران (برخی اپراتورها مدعی هستند که اینترنت ۴.۵G نیز می‌دهند) حدود چند ده مگابیت است. روی ایرانسل به نظر می‌رسد بیشترین سرعت 4G در بهترین شرایط به ۶۰ مگابیت برسد. 

4G
نمونه ای از مودم 4G

فناوری TD-LTE

اما TD-LTE چیست؟ یک فناوری برای دسترسی به اینترنت ثابت همانند ADSL یا وایمکس است و آخرین نسل اینترنت پر سرعت ثابت محسوب می‌شود. منظورمان از «ثابت» این است که نیازی به تلفن همراه یا سیم‌کارت موبایل نیست ولی به طور بی‌سیم می‌توان از اینترنت استفاده کرد. پس، تفاوت اول و بزرگ 4Gبا TD-LTE در این است که 4Gنیاز به سیم‌کارت تلفن همراه دارد ولی TD-LTE یک اینترنت بی‌سیم مجزا از موبایل است. 

TD-LTE سرعت دانلود بسیار زیادی دارد و بهترین گزینه برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، مجتمع‌های مسکونی، کسب‌وکارهای کوچک و کاربرانی است که نیازمند اینترنت فوق سریع هستند. در TD-LTE روی لینک‌های دانلود کار شده است و سرعت دانلود قابل توجهی دارد. سرعت TD-LTE در جاهای مختلف متفاوت است و براساس اپراتور، منطقه پوشش‌دهی و شرایط دیگر می‌تواند از چند مگابیت تا چند ده مگابیت می‌شود. سرعت روی TD-LTE می‌تواند نامحدود باشد و برحسب سرویسی که دریافت می‌کنید؛ به سرعت‌های بالای ۵۰ مگابیت هم دسترسی داشته باشید. 

نمونه ای از مودم TD-LTE

محدوده پوشش‌دهی

اولین و اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده در انتخاب بین مودم 4G و TD-LTE به این موضوع برمی‌گردد که در شهر و استان شما اینترنت TD-LTE راه‌اندازی شده است یا خیر؟ ایرانسل و مبین‌نت به سرعت دارند مناطق پوشش‌دهی خود را برای اینترنت TD-LTE افزایش می‌دهند ولی هنوز تا پوشش سراسری کل کشور زمان زیادی مانده است. 

در حال حاضر؛ مبین‌نت اینترنت TD-LTE را در شهرهای تهران، ری، کرج، مشهد، کیش، ارومیه، قم، اهواز، گرگان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، رشت و شهر لواسان عرضه می‌کند. از اینجا هم می‌توانید مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE ایرانسل را مشاهده کنید. ایرانسل شهرها و استان‌های بیشتری را در برگرفته است. 

بنابراین، ابتدا باید ببینید اصلا به اینترنت TD-LTE دسترسی دارید یا خیر؟ اگر دسترسی ندارید؛ به سراغ خرید یک مودم 4G بروید ولی اگر در مراکز شهرها یا مراکز استان هستید و به اینترنت TD-LTE دسترسی دارید؛ باید دیگر عوامل تعیین‌کننده را هم بررسی کنید. 

سرعت

اگر سرعت برایتان مهم است؛ اینترنت TD-LTE سرعت بیشتری دارد و اگر در مکان خوبی از نظر پوشش‌دهی باشید؛ به راحتی سرعت دانلود چند ده مگابیتی خواهید داشت. سرعت 4G شدیدا به آنتن‌دهی موبایل وابسته است. البته، در این میان سرویس‌هایی که اپراتورها عرضه می‌کنند نیز مهم است. هرچه پول بیشتری بدهید؛ سرویس سریع‌تری دریافت خواهید کرد. 

جابه‌جایی

4G یک اینترنت موبایل است و TD-LTE یک اینترنت ثابت. پس تکلیف در این بخش کاملا مشخص و واضح است. اگر یک فرد دایم در حال حرکت و مسافرت و جابه‌جایی هستید؛ فعلا اینترنت 4G برای شما بهتر است و به سراغ خرید یک مودم 4G بروید. TD-LTE در برخی شهرها و نقاط دورافتاده یا کور جواب نمی‌دهد. البته، اپراتورها روی قابلیت جابه‌جایی و بی‌سیم TD-LTE زیاد مانور می‌دهند اما در واقع می‌توان مودم TD-LTE را در یک شهر جابه‌جا کرد و برای رفتن به مناطق کوهستانی، دریا و کویر، بیابان و روستا اینترنت 4G مطمئن‌تر است. 

حرف آخر

به نظر می‌رسد اینترنت TD-LTE با وجودی که بی‌سیم و قابل جابه‌جایی است اما برای کارهای ثابت شهری مناسب است. کسب‌وکارهای کوچک و متوسط که نیاز به اینترنت پرسرعت دارند، نهاد و سازمان‌های بزرگ، کاربران حرفه‌ای، استارتاپ‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌توانند مشتری اینترنت TD-LTE باشند. البته، کاربران خانگی هم می‌توانند از این سرویس استفاده و از سرعت بیشتر اینترنت لذت ببرند اما باید هزینه بیشتری نسبت به اینترنت موبایل ۴G پرداخت کنند. 

خوشحال می‌شوم نظرتان یا تجربه‌تان را درباره خرید و استفاده مودم ۴G یا TD-LTE برایم بنویسید تا در آینده با دیگر خواننده‌ها هم درمیان بگذاریم. 

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY