راهنمای خرید بهترین مودم(modem) برای روستاها و نقاط دور افتاده

modem

داستان خرید مودم (modem)برای نقاطی که وضعیت آنتن‌دهی خوبی ندارند؛ بسیار متفاوت از خرید مودم (modem) برای استفاده در شهرها و نقاط پر جمعیت با قدرت آنتن‌دهی بالا است.

در روستاها، حاشیه شهرها، نقاط دور افتاده و صعب‌العبور، به علت نصب تعداد آنتن‌های BTS موبایل کمتر، سیگنال‌های کمتری در هوا منتشر شده و غالبا فاصله زیادی با کاربران دارند. به همین دلیل، نیاز به مودم‌های (modem) با بالاترین قدرت آنتن‌دهی در این مناطق داریم.

مسئله دیگر این است که چه نوع مودم‌هایی برای مناطق روستایی قابل استفاده هستند؟ مودم‌های ۴G LTE یا مودم‌های ADSL و VDSL یا مودم‌های TD-LTE؟ اصلا کدام سری مودم برای مناطق روستایی بهتر است و سرعت بیشتری می‌دهد؟

ما در این مطلب کوتاه و جمع و جور سعی می‌کنیم به این پرسش‌ها جواب دهیم:

modem

چه مودم‌هایی در روستا و مناطق دور افتاده کار می‌کنند؟

در ابتدا، باید بدانیم برای روستا چه نوع مودمی(modem) باید بخریم!

در واقع، باید ببینیم در روستاها کدام نوع اینترنت در دسترس است و عرضه می‌شود تا سراغ خرید مودمی (modem) برای استفاده از این اینترنت برویم.

طبق آمارهایی که از وضعیت اینترنت روستایی منتشر شده است؛ نزدیک به ۱۵ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت ثابت (ADSL) دسترسی دارند و بیش از ۵۲ هزار روستا هم به اینترنت موبایل وصل هستند.

بنابراین، می‌توان گفت اینترنت غالب در روستاها و نقاط کور و دور افتاده، اینترنت موبایل و به طور مشخص سایت‌های ۳G/4G همراه اول و ایرانسل است. سرعت توسعه اینترنت موبایل بیشتر و راحت‌تر از اینترنت روستاها است و قابل تصور است که در روستاها دسترسی به اینترنت موبایل راحت‌تر است.

به سختی بتوان در روستاها به اینترنت‌های فیبرنوری (FTTH) و ADSL و VDSL دسترسی داشت. از سوی دیگر، اینترنت TD-LTE هم در مناطق شهری با مشکلات آنتن‌دهی روبرو است و قابل انتظار است که در مناطق روستایی باز در دسترس نباشد. البته، برخی مناطق حاشیه شهرها به سرویس تی دی ال تی ایرانسل دسترسی دارند.

تنها گزینه باقیمانده، اینترنت موبایل یا ۴G LTE است. هم‌اکنون، ضریب نفوذ اینترنت موبایل در کشور بالای ۹۲ درصد است و طبیعی است که باید دنبال خرید یک مودم LTE باشیم

بهترین مودم(modem) برای مناطق روستایی

سوال اصلی این است که یک مودم (modem)همراه یا رومیزی ۴G LTE برای روستا و مناطق دور افتاده کم آنتن خریداری کنیم؟

مودم‌های(modem) همراه و جیبی ۴G LTE قابلیت جابه‌جایی و حمل آسان دارند. می‌شود مودم (modem)را از یک نقطه به نقطه دیگری برد و در هر کجا استفاده کرد. مثلا، مودم(modem) را از یک روستا به روستای دیگر برد یا در همان روستا و منطقه از یک خانه به خانه دیگری برد و به اینترنت وصل شد.

مزیت دیگر مودم‌های همراه این است که کوچک و ساده و جمع‌وجور هستند و سریعا به اینترنت موبایل وصل می‌شوند و می‌توان چند گوشی موبایل و لپ‌تاپ را به هات‌اسپات وای‌فای آن‌ها متصل کرد.

مودم‌های همراه با باتری هم کار می‌کنند و بهترین گزینه برای استفاده در مناطقی هستند که پریز برق شهری در دسترس نیست.

اما به طور معمول، مودم‌های همراه قدرت گیرندگی و آنتن‌دهی ضعیف‌تری نسبت به مودم‌های رومیزی دارند؛ چون از آنتن‌های LTE داخلی استفاده می‌کنند و سخت‌افزار ضعیف‌تری دارند.

مودم‌های رومیزی LTE برعکس مودم‌های همراه، بزرگ‌تر بوده و با برق شهری کار می‌کنند و دارای آنتن‌های خارجی هستند یا قابلیت نصب آنتن خارجی دارند.

آنتن‌های خارجی LTE باعث می‌شوند که قدرت گیرندگی و آنتن‌دهی مودم بالاتر برود و در مناطق کم آنتن و ضعیف از نظر سیگنال‌دهی، سرعت اینترنت بهتر شود.

اگر یک مودم همراه در یک منطقه روستایی سرعت اینترنتی ۱۰ مگابیت دارد؛ با مودم رومیزی می‌توانید به سرعت ۱۷ الی ۱۸ مگابیت برسید.

به علاوه، مودم‌های رومیزی دارای درگاه‌های شبکه هستند تا بتوان لپ‌تاپ و کامپیوتر را از طریق کابل شبکه اترنت به مودم و اینترنت وصل کرد.

بنابراین؛ خرید یک مودم رومیزی ۴G LTE برای مناطق روستایی و حاشیه شهرها بهتر است.

بهترین مودم رومیزی ۴G LTE برای روستا

مودم‌های رومیزی در بازار ایران از رده LTE Cat 4 با سرعت دانلود اسمی ۱۵۰ مگابیت تا مودم‌هایی با رده LTE Cat 18 و سرعت دانلود اسمی ۱.۲ گیگابیت یافت می‌شود.

خرید یک مودم رومیزی گران‌قیمت مانند هواوی B618 یا هواوی B818 و همین‌طور تی‌پی‌لینک MR600 توصیه نمی‌شود؛ جز اینکه مشکلی برای هزینه کردن نداشته باشید.

مودم‌های LTE Cat 4 هم گزینه خوش قیمتی در بازار هستند و هم حداقل نیازها و انتظارات کاربران را پاسخ می‌دهند. مودم‌هایی مانند تی‌پی‌لینک MR200 یا هواوی ۳۱۵ بهترین انتخاب هستند.

اگر می‌خواهید کمی بیشتر پول بدهید و در عوض مودم سریع‌تری داشته باشید؛ می‌توانید سراغ مودم‌های رومیزی LTE Cat 6 بروید. مودم هواوی B535، هواوی B612 یا ایرانسل TF-i60، هواوی B525، هواوی B625، هواوی B528، تی‌پی‌لینک MR400 و چندین مدل مودم دیگر در بازار ایران در رده سرعت ۳۰۰ مگابیت یافت می‌شود که گزینه‌های خرید ایده‌آلی برای مناطق روستایی هستند.

بهتر است مودمی انتخاب کنید که روی خودش آنتن خارجی دارد یا همراه با یک مودم رومیزی بدون آنتن، خودتان دو آنتن خارجی ۴G هم بخرید.

کدام مودم‌های جیبی ۴G برای روستا مناسب هستند؟

اگر به مودمی نیاز دارید که حتما همراه و جیبی باشد و بتوانید در مکان‌های مختلفی از آن استفاده کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم مودمی خریداری کنید که قابلیت نصب آنتن خارجی داشته باشد.

مودم‌هایی مانند ایرانسل FD-M60 یا هواوی E5785 بسیار مناسب هستند؛ چون مودم‌هایی در رده LTE Cat 6 با سرعت ۳۰۰ مگابیت و کیفیت ساخت بالا هستند و آنتن‌دهی خوبی دارند. همین‌طور، مودمی مانند E5577 هواوی یا E5372 نیز مناسب هستند.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY