بررسی پایه خنک کننده دیپ کول N80 RGB

N80 RGB

اگر نوت بوک شما مشخصات فنی به نسبت بالایی داشته باشد و نیاز داشته باشید با آن کارهای مختلفی را انجام دهید به طور حتم خواهید دید که دمای نوت بوک شما در هنگام کار کردن بالا خواهد رفت. حال به این مورد هوای گرم تابستان را هم اضافه کنید و ببیند چقدر این دو مورد می تواند باعث افزایش دمای نوت بوک و کاهش عمر آن در طولانی مدت شود.

با توجه به این موضوع خرید یک کولر نوت بوک که بتواند باعث کاهش دمای نوت بوک بشود یکی از موارد ضروری است که بهتر است هرکسی برای افزایش عمر و بهبود کارایی نوت بوک خود انجام دهد. در کل مدل های زیادی در بازار وجود دارد که دارای امکانات و مشخصات فنی مختلفی است، اما در این مقاله به محصول تازه واردی بپردازیم که چند مدتی است در بازار عرضه شده است و مشخصات فنی خوبی دارد. کولر نوت بوک N80 RGB شرکت Deep Cool مدتی پیش در نمایشگاه کامپیوتکس معرفی شد و حال بعد از عرضه نهایی برای بررسی در اختیار ما قرار گرفته است تا بتوانیم بررسی دقیق تری از این کولر داشته باشیم.

 طراحی و مشخصات فنی  

N80 RGB از نظر ظاهری ساختار ساده ای دارد اما با این وجود جزء کولرهایی به حساب می اید که طراحی خوبی دارد. این کولر N80 RGB ابعادی برابر با 25×316×427 میلی متر دارد. این ابعاد امکان پشتیبانی از 17.3 و بیشتر را به این کولر داده است و این یکی از نکات مثبت این کولرN80 RGB به حساب می اید.

N80 RGB

برای گردش بهتر هوا و کاهش دمای نوت بوک N80 RGB از دو فن 14 سانتی متری با سیستم Sleeve Bearing با سرعت چرخش 800 دور در دقیقه استفاده شده است که در هنگام کار کردن نویز بسیار کمی تولید می کند. این فن ها قادر هستند حداکثر جریان هوایی برابر با 32.16CFM را در میزان نویز 23.3 دسی بل تولید کند. N80 دارای حداکثر توان مصرفی 3 وات دارد و در ولتاژ پنج ولت و شدت جریان 0.5 آمپر کار می کند.

وزن این محصول 1110 گرم است که با توجه به ابعادش وزن منطقی دارد. سطح رویی کولر از نوع فلزی است که این موضوع باعث می شود گرمای تولیدی از نوت بوک زودتر در محیط پخش شود و این موضوع باعث افزایش کارایی می شود.

با استفاده از بخش فلزی، Deep Cool توانسته است تا حدودی زیادی به بهبود وضعیت هدایت گرمایی کمک کند. همچنین برای گردش بهتر هوا و جلوگیری از لیز خوردن نوت بوک N80 RGB روی خنک کننده از چهار پد روی سطح فلزی کولر استفاده شده است که به خوبی وظیفه ثبات نوت بوک و گردش بهتر هوا را انجام می دهد.

از آنجایی که با یک کولر مخصوص نوت بوک گیمینگ N80 RGB رو به رو هستیم پس وجود نورپردازی RGB چیزی دور از ذهن نیست. برای همین این شرکت درست در بخش جلویی کولر N80 RGB از از یک نوار برای نورپردازی استفاده کرده است. برای نورپردازی سه حالت متغیر Waves، Cycles و Breathing در نظر گرفته شده است و سه حالت تک رنگ Constant Light (نور ثابت)، Breathing و Meteor در نظر گرفته شده است.

همچنین برای تنوع بیشتر بیش از هشت رنگ در نظر گرفته شده است که می توان حالت ها آن را تغییر داد که این موضوع تنوع تغییرات را بیشتر می کند. در حالت Full RGB شما تنوع رنگی بسیار کاملی را می بینید.

اما مورد جالب در مورد این قابلیت امکان مدیریت آن با استفاده از دکمه لمسی است که در جلوی کولرN80 RGB قرار دارد. 

برای خاموش و روشن کردن روشنایی کافی است که دو بار آن را لمس کنید (مانند دوبار کلیک کردن ماوس) و برای تغییر رنگ ها و حالت های نمایش آن نیز کافی است به آرامی این کلید را لمس کنید در این حالت در ابتدا با لمس رنگ و در مرحله بعدی وضعیت نمایش آن تغییر می کند. Deep Cool در N80 RGB امکان مدیریت زاویه کولر N80 RGB را دو زاویه 5 و 8 درجه فراهم کرده است که براساس نیاز کاربر می تواند یکی از این دو زاویه را انتخاب کند.

در بخش پشتی کولرN80 RGB دو پورت USB نسخه سه دیده می شود که یکی ورودی و دیگری خروجی است. 

شما می توانید با استفاده از کابلی که همراه کولر N80 RGB است آن را به یک پورت USB نسخه 3  نوت بوک وصل کنید و پورت خروجی را به یک HUB USB متصل کرده و وسایل مختلف را به آن وصل کنید. البته برای اینکه برای تامین توان با مشکلی رو به رو نشوید یک پورت اضافی هم روی کابل وجود دارد که می توانید آن را به پورت دیگری از نوت بوک بزنید تا در صورت اتصال چند وسیله به هاب USB با مشکل توان رو به رو نشوید.

البته در کل کلیدی برای مدیریت فن ها وجود ندارد و در زمانی که نوت بوک در حالت آماده به کار است و جریان برق USB قطع است فن ها کولر کار نمی کند. در مجموع امکانات و طراحی که این کولر دارد برای یک کولر خوش قیمت مانند N80 RGB خوب است.

تست کولر

ما برای تست این کولر از نوت بوک Hp Spectre X360 مدل 15 اینچی استفاده کردیم. این نوت بوک به علت داشتن فلزی و ساختاری که دارد کمی نسبت به نوت بوک های هم رده گرم تر است. با توجه با اینکه این کولر از نوت بوک های 17 اینچ و بزرگتر پشتیبانی می کند مشکلی در زمینه فضا برای نوت بوک 15.4 اینچی خود نداشتیم.

صدای فن های کولر حتی در هنگام شب که هیچ صدایی در محیط به سختی قابل شنیده می شود و گاهی ما برای اینکه بفهمیم فن ها در حال کردن است مجبور بودیم به کولر نزدیک شویم تا ببینم واقعا روشن است یا خیر! در تست هایی که ما کردیم در حالتی که که فن ها خاموش بود دمای پردازنده نوت بوک را در دمای استاندارد اتاق بررسی کردیم و بعد از آن همان تست را دقیقا در شرایط دمایی یکسان و میزان پردازش همسان انجام دادیم. در این وضعیت دمای پردازنده حداقل 10 درجه سانتیگراد خنک تر از حالتی بود که نوت بوک روی کولر نیست.

میانگین دمای هسته های دمای پردازنده با کولر در حالت استاندارد44 درجه
میانگین دمای هسته های پردازنده بدون کولر در حالت استاندارد55 درجه

میانگین دمای هسته های دمای پردازنده با کولر در حالت پردازش56.5 درجه
میانگین دمای هسته های پردازنده بدون کولر در حالت پردازش67 درجه

 اما نکته جالب توجه در این میان کاهش دمای قابل احساس بدنه نوت بوک که به علت استفاده از بدنه فلزی در x360 به خوبی قابل احساس است. این موضوع برای ما که مدت ها بود از این نوت بوک بدون کولر استفاده کرده بودیم به خوبی قابل احساس بود و به نظر ما دو فن 14 سانتی متری کولر نوت بوک به خوبی توانست دمای آن را پایین بیاورد. ما برای تامین توان دو حالت را در نظر گرفتیم، حالت اول کولر نوت بوک را به یک منبع تغذیه متصل کردیم که در این حالت همیشه فن کولر کار می کند و فقط شما می توانید با استفاده از دکمه لمسی جلوی کولر نورپردازی RGB را خاموش و روشن کنید.

در وضعیت دیگر هم آن را به پورت USB نوت بوک وصل کردیم البته در این حالت هم باید تنظیمات پاور USB نوت بوک را در وضعیتی قرار دهید که وقتی نوت بوک را در حالت آماده به کار می گذارید جریان پورت USB را قطع کند چون در غیر این صورت فن به صورت دائم کار می کند. با این وجود به نظر ما اگر Deep Cool امکان فعال یا غیر فعال کردن فن را با استفاده از کلید لمسی سیستم نورپردازی RGB یا کلید جدایی فراهم می کرد بهتر بود. در بخش نورپردازی RGB کولر N80 RGB امتیاز خوبی می گیرد.

امکانات و حالت های نمایش نوری در این کولر به خوبی با استفاده از کلید لمسی جلوی کولر قابل مدیریت است و طیف و حالت های ان ساختار خوبی به کولر داده است. در کل تجربه دو هفته استفاده پیوسته از این کولر واقعا خوب بود و باعث شد علاوه بر جلوه بصریی که این کولر وقتی روی میز قرار میگیرد ایجاد می کند، باعث کاهش دما و افزایش کارایی نوت بوک در کاربردهای مختلف شود. جالب است بدانید بعد از استفاده از کولر به علت کاهش دما، در کمتر شرایط دور فن پردازنده نوت بوک بالا رفت.

مزایا

مزایا: امکان پشتیبانی از نوت بوک های 17 اینچ یا بیشتر، طراحی مناسب، نورپردازی RGB، فن های کم صدا و کارآمد، امکان تغییر حالت نورپردازی و خاموش و روشن کردن آن با استفاده از دکمه لمس، پورت ورودی و خروجی USB نسخه 3، کارایی خوب در کاهش دمای نوت بوک

خرید مستقیم این محصول

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY