رنج اکستندر(Range Extender) چیست و چه زمانی از آن استفاده میکنیم ؟

Range Extender

Range Extender یا توسعه دهنده محدوده ابزاری مفید و سودمند برای افزایش محدوده شبکه وایرلس است که در خانه و ادارات و… مورد استفاده قرار می گیرد.اکستندرها (Range Extender) بر اساس برند و نوع کاربرد، داده های تحت شبکه را به صورت سیمی یا وایرلس دریافت و پس از تقویت سیگنال به سمت دستگاه های کلاینت منتقل می کنند.

ساختار کلی رنج اکستندر(Range Extender) ، ساده و به دور از پیچیدگی است. با وجود بهره گیری از مودم روتر مناسب، باز هم برخی از نقاط منزل یا محل کار به عنوان Dead Zone شناخته می شود. منظور از Dead Zone نقاطی در محیط است که آنتن دهی تجهیزات شبکه به آن قسمت امکان پذیر نیست و در دسترس مودم و روتر قرار ندارند.

شما باید به طور دستی به سیگنال تقویت شده توسط Wi-Fi Extender متصل شوید. به عبارت دیگر اگر شما وارد اتاقی از خانه شدید که آنتن دهی نامناسبی داشت، باید دست به کار شده و از میان سیگنال اصلی مودم و سیگنال تقویت شده Wi-Fi Extender یکی را انتخاب کنید.

این کار دقیقا مشابه همان کاری است که شما برای انتخاب یک شبکه وای فای قوی تر در محیط های چندشبکه ای انجام می دهید. اتصال Wi-Fi Extender به روتر/مودم موجود در منزل شما از طریق شبکه وای فای انجام می شود اما در مدل های خاص تر امکان برقراری این اتصال از طریق کابل اترنت یا پاورلاین نیز وجود دارد.

Range Extender

رنج اکستندرها (Range Extender) معمولا به دو شکل عرضه می‌شوند:

  • دستگاه‌هایی که برای استفاده روی میز و قفسه یا نصب روی دیوار طراحی شده‌اند، مانند اکسس پوینت وایرلس یا روتر.
  • دستگاه‌هایی که مستقیما به پریز برق وصل می‌شوند.

به طور کلی می توان گفت که Wi-Fi Extender ها قادر خواهند بود:

  • سیگنال وای فای را به اتاق هایی که در محدوده پوشش روتر/مودم شما نیستند منتقل کنند.
  • مناطق بدون پوشش دهی را از بین ببرند.
  • دو شبکه جداگانه وای فای برای منزل شما ایجاد کنند؛ یک شبکه مخصوص روتر/ مودم شما و دیگری شبکه مخصوص Wi-Fi Extender

دو مدل از پر فروش تری رنج کستندرها (Range Extender) می توان به  TL-WA850RE و MW300RE از برند مرکوسیس اشاره کرد که میتواید از سایت مجموعه های بای تهیه کنید .

تفاوت گسترش دهنده وایرلس با WiFi Repeater

خیلی از کاربرها اکستندر و ریپیتر رو با هم اشتباه می‌گیرن و حتی موقع خرید گزینه‌ی اشتباهی رو انتخاب می‌کنن. برای همین لازم دونستیم تفاوت‌های این دو دستگاه رو که به‌عنوان WiFi Booster شناخته میشن براتون توضیح بدیم.

روش کار رنج اکستندر به این صورته که سیگنال‌های موجود رو از طریق کابل کواکسیال یا اترنت از روتر می‌گیره و اون رو در کانالی جدید منتشر می‌کنه.

وای فای ریپیتر کاری شبیه به اکستندر انجام میده با این تفاوت که از طریق امواج وایرلس و در همون فرکانس به روتر متصل میشه. از اون‌جایی ‌که این ارتباط به‌صورت بی سیم شکل می‌گیره، پهنای باند به‌دلیل تداخل دستگاه‌های الکترونیک کم میشه و تقریبا به نصف میرسه.

معیار انتخاب رنج اکستندر(Range Extender) چیست؟

با توجه به مساحت و نقشه‌ی خونه یا محل کارتون، باید اکستندری رو انتخاب کنید که پوشش مورد انتظار شما رو فراهم کنه. البته یادتون باشه معمولا در ساختمون‌هایی که با استفاده از آجر، بتن، گچ و آهن ساخته شدن، ضعیف شدن امواج اتفاق میفته. همچنین خونه‌هایی که طبقات و دیوارهای متعددی دارن، بیشتر از ساختمون‌های یک‌طبقه و دارای فضای باز، مستعد افت سیگنال هستن.

نکته‌ی دیگه‌ای که باید در نظر داشته باشید، انتخاب Extender مناسب برای استفاده از امکانات روتره. مثلا اگه روتر شما دوبانده است، بهتره اکستندر دوبانده تهیه کنید تا هزینه‌ای که بابت خرید روتر پرداخت کردید، حیف نشه. در مورد امکانات دیگه مثل MU-MIMO هم اوضاع به همین ترتیبه.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY