ایده‌آل‌ترین اتاق خانه برای قرار دادن روتر(Router) و استفاده از وای‌فای(Wi fi) بهتر کجا است؟

Router

هیچ چیزی بدتر از افت سیگنال وای‌فای وسط یک ویدئوکنفرانس، کلاس آنلاین و تماس تصویری نیست.

این روزها بسیاری از ما در خانه مشغول کار هستیم. یعنی افراد و دستگاه‌های بیشتری به وای‌فای خانه وصل هستند و طبیعی است که باید به فکر تقویت وای‌فای باشیم؛ چون تا یک وای‌فای قوی از نظر سرعت و آنتن‌دهی نداشته باشیم؛ هیچ کاری پیش نمی‌رود و همه کلافه هستند.

لذت دورکاری و کار در خانه و کنار همسر و فرزندان؛ با یک وای‌فای ضعیف و افت سیگنال‌های آن از بین می‌رود.

مکان نصب مودم یا روتر(Router)، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تقویت وای‌فای است. محل قرارگیری مودم یا روتر(Router) می‌تواند باعث تقویت سیگنال‌ها، افزایش محدوده پوشش‌دهی وای‌فای، ثبات بیشتر در سیگنال‌دهی و سرعت بهتر شود.

جایی که باید مودم را قرار دهید

لورا مایوری، مهندس و متخصص فناوری اطلاعات و دارنده گواهی‌نامه‌های شبکه IPv6، می‌گوید بهترین مکان برای نصب مودم در فضاهای باز و بزرگ و وسط خانه است.

مثلا اگر شما یک خانه دو طبقه دارید و می‌خواهید در هر دو طبقه از وای‌فای با کیفیت خوبی استفاده کنید؛ باید مودم یا روتر(Router) را در طبقه دوم و تا حد امکان وسط خانه نصب کنید تا سیگنال‌ها به همه نقاط طبقه دوم و اول برسند.

اگر تنها خودتان از وای‌فای استفاده می‌کنید و در طبقه اول هستید؛ مثلا میزکار یا اتاق کار شما در طبقه اول است؛ پس باید مودم و روتر (Router)را نزدیک خودتان در همان طبقه اول نصب کنید.

برخی افراد برای اینکه وای‌فای قوی‌تری داشته باشند؛ مودم یا روتر (Router)را به میزکارشان نزدیک می‌کنند. این راه‌کار می‌تواند برای آن فرد خوب و مفید باشد ولی سایر اعضای خانواده دیگر به یک وای‌فای قوی دسترسی ندارند و شاید برخی نقاط خانه کاملا از محدوده پوشش‌دهی وای‌فای خارج شود.

Router

ایده‌آل‌ترین نقطه نصب مودم یا روتر(Router)، وسط خانه و در یک فضای باز و بزرگ است.

راه‌کار بهتر، استفاده از اکستندرهای وای‌فای یا تقویت‌کننده‌های وای‌فای است. مودم یا روتر(Router) را وسط خانه و در یک محیط باز مانند سالن اصلی خانه نصب کنید. حالا، اگر اتاق شما ۳۰ متر یا بیشتر با مودم فاصله دارد و سیگنال‌های قوی نمی‌گیرد؛ می‌توانید یک دستگاه اکستندر وای‌فای با قیمت مناسب بخرید و در کنار میزکارتان نصب کنید.

جایی که نباید مودم را قرار دهید

همان‌طور که مهم است بدانید یک مودم یا روتر(Router) را باید کجا نصب کنید؛ مهم است که بدانید کجاها مناسب نیست و از آن‌ها دوری کنید.

مکان‌هایی در خانه شما وجود دارد که می‌توانند سیگنال‌های مودم یا روتر (Router)را مسدود کنند. زیرزمین، درون کمد، اتاق زیر شیروانی، حمام و مکان‌هایی نظیر این‌ها باعث ضعیف شدن سیگنال‌های وای‌فای می‌شوند.

مودم یا روتر نباید به دیوار، گوشه‌ها و کف خانه نزدیک باشند. چون هم سیگنال‌ها در همان ابتدای انتشار در هوا ضعیف شده و هم بیشتر به سوی بیرون پرتاب می‌شوند.

مودم یا روتری که کنج خانه نصب شود؛ کمترین سیگنال‌دهی وای‌فای را دارد

هرچقدر مودم یا روتر به مرکز خانه نزدیک‌تر باشد؛ محدوده پوشش‌دهی وای‌فای بیشتر می‌شود.

آشپزخانه هم از دیگر نقاطی است که نباید مودم و روتر آنجا نصب شود. چون وسایل الکترونیکی مانند مایکروفر در آشپزخانه قرار دارند که روی کیفیت سیگنال‌های وای‌فای تاثیر می‌گذارند و باعث اختلال سیگنالی می‌شوند.

یکی از بدترین کارها، نصب مودم یا روتر روی دیوار است!

نکته بعدی، نباید مودم یا روتر خود را نزدیک دیواری قرار دهید که فاصله کمی با همسایه شما دارد. در واقع، مودم و روتر نباید کنار دیوارهای بیرونی خانه باشند؛ چون باز خطر تداخل سیگنال با وای‌فای همسایه وجود دارد.

اگر مجبور به این کار به دلیل کوچک بودن خانه هستید؛ حتما روی باندهای رادیویی وای‌فای خود کار کنید تا خلوت‌ترین باند رادیویی را پیدا و مودم یا روتر را روی آن تنظیم کنید.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY