تفاوت مودم های ایرانسل TF-i60 و TD-i40

TF-i60 و TD-i40

دو مودم TF-i60 و TD-i40 جزو اصلی‌ترین انتخاب‌های کاربرانی هستند که می‌خواهند از اینترنت TD-LTE استفاده کنند. هر دو مودم از نوع رومیزی و توسط شرکت ایرانسل عرضه شده و قفل شده (لاک) هستند. 

اگرچه مودم TF-i60 علاوه بر فرکانس‌های TDD از فرکانس‌های FDD و اینترنت ۴G نیز پشتیبانی می‌کند و اصولا کارکردی دوگانه دارد و قابل مقایسه با مودم TD-i40 نیست ولی کاربران زیادی این دو مودم را با هم مقایسه کرده و برای خرید یکی از آن‌ها مردد هستند. 

ما هم به احترام خواننده‌ها و در پاسخ به کامنت‌های زیادی که درباره این موضوع می‌فرستند؛ در ادامه دو مودم را با هم مقایسه کرده و تفاوت‌ها و امکانات متمایز هریک را برمی‌شمریم تا انتخاب راحت‌تر شود:

بزرگ‌ترین تفاوت

همان‌طور که در سطرهای بالا گفتیم؛ این دو مودم TF-i60 و TD-i40 یک تفاوت اساسی با هم دارند. مودم i60 هم از LTE 4G و هم از TD-LTE پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید هر دو سیم‌کارت را روی آن‌ قرار داده و از اینترنت همراه و ثابت نسل چهار بی‌سیم استفاده کنید.

ولی مودم i40 فقط مختص اینترنت و فرکانس TD-LTE است (فرکانس ۳۴۰۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز) و نمی‌توانید برای اینترنت ۴G استفاده شود. اگرچه گزارش برخی کاربران نشان می‌دهد سیم‌کارت‌های ۴G نیز پشتیبانی شده و قابل استفاده است. برای توضیحات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:

نتیجه: اگر می‌خواهید هم از اینترنت ۴G و هم TD-LTE استفاده کنید؛ بهتر است مودم TF-i60 انتخاب شود.

TF-i60 و TD-i40

سرعت

حداکثر سرعت دانلود مودم TF-i60 برابر ۳۰۰ مگابیت روی FDD و ۲۱۰ مگابیت روی TDD است. حداکثر سرعت آپلود هم به ۵۰ مگابیت روی FDD و ۱۰ مگابیت روی TDD می‌رسد.

حداکثر سرعت دانلود مودم TD-i40 برابر ۱۲۰ مگابیت است و حداکثر سرعت آپلود هم به ۳۰ مگابیت می‌رسد.

مودم ایرانسل TF-i60 از رده LTE Cat6 یا اصطلاحا در ایران ۴.۵G است که عملکرد بهتری نسبت به مودم TD-i40 با رده CAT4 دارد. 

اما باید این نکته را در نظر بگیرید که حداکثر سرعت اینترنت TD-LTE در ایران زیر ۱۰۰ مگابیت است. سرعت اینترنت ایرانسل حداکثر ۸۰ مگابیت و مبین‌نت ۴۰ مگابیت است. بنابراین؛ هر دو مودم حداکثر سرعت TDD در ایران را پشتیبانی می‌کنند و نباید از این بابت نگرانی داشته باشید.

نتیجه: به طور اسمی، سرعت مودم TF-i60 حدود دو برابر بیشتر از سرعت مودم TD-i40 است ولی در عمل این‌قدر تفاوت سرعت ندارند و بیشتر بستگی به آنتن‌دهی شبکه دارد.

آنتن‌دهی و آنتن خارجی

مودم TF-i60 از MIMO 4×4 روی شبکه‌های موبایل پشتیبانی می‌کند؛ یعنی ۴ آنتن داخلی دارد.

مودم TD-i40 از MIMO 2×2 بهره می‌برد که نشان می‌دهد ۲ آنتن داخلی برای شبکه‌های موبایل دارد.

در نتیجه، این‌طور به نظر می‌رسد که باید آنتن‌دهی مودم ایرانسل TF-i60 بهتر باشد ولی گزارش‌های کاربران نشان می‌دهد آنتن‌دهی TD-i40 مناسب‌تر است.

هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 قابلیت نصب ۲ آنتن خارجی را دارند ولی نصب آنتن برای مودم TF-i60 راحت‌تر است چون کانکتورهای TS-9 روی مودم قرار دارند ولی برای مودم TD-i40 خود کاربرا باید کانکتور SMA یا TS-9 به مودم لحیم کند و بعد آنتن‌های خارجی نصب شوند.

نتیجه‌: آنتن‌دهی مودم‌ها به طور مستقیم به مکان کاربر و شبکه پوشش‌دهی وابسته هستند. در یک مکان مودم TF-i60 بهتر جواب می‌دهد و در مکان دیگری مودم TD-i40 بهتر انتن‌دهی دارد. شرایط نصب آنتن خارجی در مودم TF-i60 بهتر است.

منبع تغذیه و باتری

هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 داخلی و رومیزی هستند. یعنی از باتری خبری نیست و باید همیشه به برق شهری متصل باشند تا کار کنند. هر دو مودم آداپتور دارند و از این نظر تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت.

وای‌فای

هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 از وای‌فای ۲ بانده (۲.۴ و ۵ گیگاهرتز) با MIMO 2×2 سود می‌برند. هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 حداکثر از ۳۰ کاربر به طور همزمان روی مودم پشتیبانی کرده و مجهز به قابلیت WPS هستند.

باز هم نمی‌توان تفاوت آن‌چنانی میان این دو مودم TF-i60 و TD-i40 در وای‌فای قایل بود. هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 وای‌فای خانگی برای مصارف نزدیک ارایه می‌دهند و تراشه‌های بی‌سیم آن‌ها بسیار مشابه یکدیگر است.

نتیجه: وای‌فای هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 مشابه هم است.

رابط‌های ارتباطی

مودم TF-i60 درگاه‌های ارتباطی بیشتری دارد. ۴ درگاه LAN صد مگابیت که از اینترنت WAN هم پشتیبانی می‌کنند به همراه یک درگاه RJ11 روی این مودم مشاهده می‌شود.

اما در مودم TD-i40 دو مودم LAN صد مگابیتی دیده می‌شود. هر دو مودم درگاه USB یا درگاه LAN هزار مگابیتی ندارند. مودم کلید TD-i40 روشن/خاموش دارد ولی مودم i60 فاقد کلید است. هر دو از WPS به طور نرم‌افزاری پشتیبانی می‌کنند و کلید سخت‌افزاری ندارد.

هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 کلید روشن/خاموش وای‌فای ندارند.

نتیجه: مودم TF-i60 دو درگاه LAN بیشتری دارد.

وزن و اندازه

وزن مودم TF-i60 برابر ۴۱۰ گرم و اندازه آن ۲۴۰ در ۱۵۵ در ۷۸ میلی‌متر است.

وزن مودم TD-i40 به ۲۵۰ گرم و اندازه آن ۲۱۰ در ۷۶ در ۲۴۱ میلی‌متر است.

هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 برای مصارف رومیزی مناسب هستند و چندان قابلیت جابه‌جایی و حمل ندارند. ولی باز هم مودم TD-i40 سبک‌تر است.

نتیجه: هر دو مودم TF-i60 و TD-i40 رومیزی هستند ولی ایرانسل TD-i40 سبک‌تر است.

نتیجه‌گیری کلی

1- اگر مودمی برای استفاده از هر دو اینترنت ۴G و TD-LTE می‌خواهید؛ مودم TF-i60 را انتخاب کنید.

2- اگر مودم فقط برای استفاده از اینترنت TD-LTE می‌خواهید؛ سراغ خرید مودم TD-i40 بروید.

3- مودم TD-i40 برای مصارف خانگی و شخصی مناسب‌تر است و مودم TF-i60 اجازه می‌دهد چند سیستم با کابل شبکه به اینترنت متصل شوند.

4- این دو مودم TF-i60 و TD-i40 از نظر آنتن‌دهی، سرعت، وای‌فای، باتری و منبع تغذیه عملکردی مشابه هم دارند و بسیار نزدیک به هم هستند.

لینک خرید مستقیم مودم ایرانسل TF-i60

لینک خرید مستقیم مودم ایرانسل TD-i40

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY