بررسی مودم ایرانسل TD-LTE TF-i60

TF-i60

بحث اینترنت پرسرعت TD-LTE مدتی است که سر زبان ها افتاده و کاربران برای اینکه اینترنت پرسرعتی را در مکان های مختلف در اختیارشان داشته باشند به استفاده از این مفهوم جدید در ایران روی آورده اند. برای استفاده از این سرویس، که اغلب سرعت بسیار بیشتری از سرویس های ADSL دارند، باید مودمی مخصوص به همراه سیم کارت مربوط به آن را از ارائه دهنده سرویس تهیه کنید. در کنار بحث TD-LTE بحث شبکه پرسرعت 4G و 4.5G هم مطرح است که کاربران می توانند از این شبکه پرسرعت موبایلی هم همه جا بهره ببرند که در اغلب موارد پوشش دهی بهتری از TD-LTE دارد.

ایرانسل یکی از پیشگامان این دو شبکه پر سرعت است و علاوه بر اینکه مناطق متعددی را تحت پوشش دارد در اغلب موارد سرعت بسیار بالایی را هم در این مناطق در اختیار کاربر قرار می دهد. همانطور که گفتیم برای تی دی ال تی ای باید یک مودم مجزا و یک سیم کارت داشته باشید در عین حال که برای استفاده از سرویس 4G و 4.5G هم باید دیوایسی مجزا تهیه کنید؛ حال تصور کنید اگر مودمی داشته باشید که از هر دو سرویس پشتیبانی کند چقدر می تواند در استفاده از سرویس پرسرعت اینترنت به شما کمک کند.

 ایرانسل با عرضه مودمی به نام TF-i60، که در حقیقت یک مودم هیبریدی است و امکان استفاده از هر دو سیم کارت TD-LTE و 4G را در اختیار شما قرار می دهد، مشکل پوشش دهی را به راحتی حل کرده است. در این بررسی مودم TF-i60 ایرانسل را بررسی می کنیم.

TF-i60

طراحی

شکل و شمایل مودم با آن چیزی که تا کنون در مودم های ایرانسل دیده ایم تفاوت زیادی ندارد. یک مودم با طراحی مستطیلی و مانند تمام مودم های این شرکت سفید رنگ. جلوی مودم لوگوی هوآوی در کنار لوگوی ایرانسل دیده می شود و حاکی از این است که این مودم ساخت هوآوی و به سفارش ایرانسل است. کمی آن طرف تر نام و مدل مودم را می بینیم.

در بالای قاب جلو 5 دسته را مشاهده می کنیم که بالای هر کدام چراغی برای نمایش فعال بودن آن دسته روشن است.

بخش اول پاور است که نشان می دهد مودم به برق متصل شده و روشن است. بخش دوم نشان می دهد که به شبکه پرسرعت اینترنت متصل شده اید. بخش سوم نشان دهنده فعال بودن گزینه Wi-Fi است و بخش بعدی نشان می دهد که از طریق کابل به دستگاهی متصل هستید یا خیر. بخش آخر که تعداد 5 چراغ دارد آنتن را نشان می دهد و به شما می گوید در منطقه ای که قرار دارید پوشش شبکه چه میزان است.

فریمی اطراف این مودمTF-i60 قرار دارد که از نظر رنگ با بخش های دیگر بدنه متفاوت است. این فریم که مانند دیگر بخش های بدنه پلاستیکی است رنگ طوسی دارد. در بخش بالایی فریم دو تکه می شود که در منطقه‌ای دو تکه شدن نقش دو کلید را هم ایفا می کند. یکی از کلیدها پاور است و کلید دیگر WPS است. بخش پایین فریم محل قرار گرفتن سیم کارت است.

به پشت دستگاه TF-i60بپردازیم. در این بخش درگاه های ارتباطی دیده می شوند. محل اتصال کابل برق، 4 درگاه ارتباط LAN که درگاه آخری محل ارتباط WAN هم هست، درگاه اتصال به تلفن و در نهایت سوراخی که با وارد کردن سوزن به داخل آن می توانید دستگاه را ریست کنید.

از نظر ابعاد با مودمی بزرگ روبرو هستیم اما وزن دستگاه زیاد نیست و تنها 410 گرم وزن دارد که برای مودمی با این ابعاد منطقی به نظر می رسد.

سرعت و اتصالات

TF-i60 از شبکه های 2G/3G/4G/4.5G/TD-LTE پشتیبانی می کند که نشان می دهد با مودمی با رنج پوشش دهی بالا روبرو هستیم. سرعت انتقال داده از طریق شبکه LTE برای دانلود برابر 300 مگابیت بر ثانیه و برای آپلود 50 مگابیت بر ثانیه است؛ از طرف دیگر سرعت دانلود از طریق شبکه TD-LTE برای دانلود برابر 210 مگابیت برثانیه و برای آپلود برابر 10 مگابیت برثانیه است.

سرعت راه اندازی مودم بسیار خوب است و زمانی که همه چیز فراهم باشد با فشار کلید پاور تا بالا آمدن کامل مودم و امکان استفاده از آن تنها 17 ثانیه زمان لازم است.

این مودم TF-i60 یک مودم داخلی است و برای استفاده از آن باید حتما به منبع برق دسترسی داشته باشید. علاوه بر این امکان اتصال 30 نفر همزمان به این دستگاه وجود دارد که کمک می کند این دستگاه نه تنها برای مصارف خانگی مناسب باشد بلکه امکان استفاده از آن در اداره ها هم وجود داشته باشد.

راه اندازی مودم TF-i60 هیچ تخصص عجیب و غریبی لازم ندارد. سیم کارت را به درستی در داخل درگاهش قرار دهید و سپس بعد از اتصال مودم به برق کلید پاور را چند ثانیه نگه دارید تا دستگاه روشن شود. همه چیز تمام شد و مودم TF-i60 در صورت آنتن دادن آماده استفاده است. با کمک پسوردی که روی برچسپ پشت دستگاه نوشته شده می توانید از طریق بی سیم هر کدام از دستگاه های خودتان را که می خواهید به مودم متصل کنید؛ چنانچه قصد تغییر این پسورد را دارید باید با استفاده از عدد 192.168.1.1 از طریق مرورگر خودتان وارد پنل تنظیمات شوید و رمز بی سیم را تغییر دهید.

بعد از صحبت در مورد مودم به سراغ تست سرعت آن در مناطق مختلف می رویم.

ما در دو منطقه نیاوران و پونک تست های سرعت هم با سیم کارت TD-LTE و هم با سیم کارت 4G را انجام دادیم و نتیجه آن چیزی شد که در جدول زیر مشاهده می کنید.

تست سرعت با استفاده از سیم‌کارت TD-LTE

منطقهدانلودآپلود
پونک31 مگابیت در هر ثانیه3 مگابیت در هر ثانیه
نیاوران22 مگابیت در هر ثانیه6 مگابیت در هر ثانیه

تست سرعت با استفاده از سیم‌کارت 4G

منطقهدانلودآپلود
پونک28 مگابیت در هر ثانیه8 مگابیت در هر ثانیه
نیاوران14 مگابیت در هر ثانیه3 مگابیت در هر ثانیه

بسته‌ها

بعد از اینکه با مودم TF-i60 و سرعت سرویس ها آشنا شدید می خواهیم در مورد بسته ها کمی صحبت کنیم. حتما می دانید که برای استفاده از سرویس ها باید بسته اینترنت خریداری کنید. تنوع این بسته ها بسیار زیاد است و علاوه بر اینکه امکان انتخاب آن ها را در بازه های زمانی مختلف دارید امکان بخشی از سرویس را در ساعاتی از شبانه روز در اختیار شما قرار می دهد.

هر کدام از سرویس های 4G و TD-LTE بسته های مخصوص به خودشان را دارند اما ایرانسل برای ارائه خدمات بیشتر به کاربران تصمیم گرفته تا بسته های ترکیبی را هم ارائه کند که در این بسته ها با پرداخت مبلغی می توانید بسته های اینترنت ثابت و اینترنت همراه را با هم یکجا خریداری کنید.

بسته‌های اینترنت ثابت و اینترنت همراه تنوع بسیار بالایی دارند که در سایت ایرانسل به آدرس www.irancell.ir می‌توانید این بسته ها را مشاهده کنید اما شاید بهتر باشد از بسته های ترکیبی استفاده کنید تا در صورتی که در یک منطقه نیاز به یک سرویس خاص داشتید امکان استفاده از هر دو سرویس برایتان فراهم باشد. در حال حاضر بسته های ترکیبی به صورت سالانه عرضه می شوند که از 90 تا 300 گیگابایت را می توانید انتخاب کنید و در طول یکسال از اینترنت با سرعت بالا لذت ببرید.

نظر های بای

این مودم TF-i60 داخلی ایرانسل یکی از بهترین کارآیی‌هایی را دارد که در یک مودم TD-LTE می‌توانید مشاهده کنید. هر جا که شبکه پرسرعت تی دی ال تی ای پوشش خوبی داشت می‌توانید از آن استفاده کنید و اگر احیانا در مکانی بودید که این شبکه پوشش خوبی نداشت امکان این را دارید تا از شبکه 4G استفاده کنید و با خیال راحت همه جا به اینترنت پر سرعت برای تمام دستگاه‌های خودتان دسترسی داشته باشید.

وزن سبک یکی از ویژگی‌های اصلی این دستگاه به حساب می‌آید که آن را برای حمل و نقل به وسیله‌ای کاربردی تبدیل کرده است. از جمله دیگر بخش‌های دوست داشتنی بسته‌های ترکیبی‌ای است که ایرانسل برای این مودم در نظر گرفته است و به شما کمک می‌کند هزینه اضافی برای شارژ هر دو سیم‌کارت انجام ندهید و در نهایت قیمت مودم یکی دیگر از ملاک‌های انتخاب است که نیاز شما را به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید مودم 4G و TD-LTEجدا برطرف می‌کند.

خرید مستقیم این محصول

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY