4 باور غلط درباره اینترنت VDSL

VDSL

این روزها با انتشار خبر سوییچ ۲ میلیون پورت و کاربر ADSL به VDSL از سوی مخابرات، تب VDSL بالا گرفته است و همه درباره این نوع سرویس اینترنت VDSL ، شرایط و نحوه استفاده از آن، مودم‌های VDSL و قیمت‌هایش پرس‌وجو می‌کنند.

روزانه مجبورم به ده‌ها پیغام و کامنت درباره VDSL پاسخ یا خواننده‌های عزیز را به یک سری مطالب نوشته شده پیشین سایت ارجاع دهم.

اما در این میان، شاهد رواج برخی باورهای غلط و اشتباه درباره اینترنت VDSL هستم. تصوراتی که نمی‌دانم از کجا وارد ذهن کاربران شده و پلاش برای بیرون کردن آن هم بسیار سخت است. در ادامه به ۴ نمونه از این باورهای اشتباه اشاره می‌کنم:

۱- VDSL اینترنتی عجیب و غریب است

یک خواننده پیغام داد: «می‌خواهم اینترنت VDSL بگیرم؛ لطفا تمام کارهایی که باید برای سیم‌کشی خانه، ثبت‌نام، تعویض مودم، خرید سرویس، قیمت، روتر بی‌سیم و … هست را به ترتیب بگویید.» من هم فقط پاسخ دادم اگر کاربر مخابرات هستید هیچ کاری نکنید.

ماجرا این است که برخی تصور می‌کنند اینترنت VDSL به طور کلی با اینترنت ای‌دی‌اس‌ال متفاوت است و مثلا مانند اینترنت فیبرنوری است یا مانند سوییچ از شبکه یک گیگابیتی به شبکه ده گیگابیتی است که باید همه‌چیز تغییر کند.

VDSL فقط یک استاندارد پیشرفته‌تر از ADSL است و پس!

همان سیم‌کشی‌ها در خانه استفاده می‌شود؛ همان مودم به اضافه پشتیبانی از استاندارد VDSL است؛ همان نوع اینترنت و سرویس است و شما نباید کار خاصی بکنید. فقط منتظر بمانید تا مخابرات با شما تماس بگیرد و به رایگان مودم را عوض کرده و سرویس اینترنت شما از ADSL به VDSL تبدیل شود.

VDSL

۲- مودم VDSL با ADSL کار نمی‌کند

خانمی ازم برای خرید یک مودم VDSL راهنمایی خواست. ده‌ها پیام رد و بدل شد؛ مدل‌های مختلفی معرفی شد و چون مشخصات هریک بیان شد. در نهایت؛ این کاربر محترم گفت می‌ترسد مودم VDSL بگیرد با اینترنت ADSL فعلی آن کار نکند و درخواست راهنمایی برای مودم ADSL کرد.

مثل این است که بگویید یک روتر AC با وای‌فای N مشکل داشته باشد یا یک روتر سری N از وای‌فای‌های نسل پیشین خود پشتیبانی نکند.

هر مودم VDSL که در بازار است؛ قبل از VDSL از ADSL پشتیبانی می‌کند و با اینترنت ADSL فعلی شما کار می‌کند. این‌ها از یک خانواده و استاندارد هستند و فقط VDSL فناوری به‌روزتری برای دستیابی به سرعت بیشتر است.

پس، با خیال راحت سراغ خرید یک مودم ADSL/VDSL در بازار بروید و نگران حال و آینده نباشید.

۳- حتما باید مودم +VDSL2 بخریم

یک زمانی کاربران به دنبال خرید مودم‌های +ADSL2 بودند؛ بدون اینکه بدانند حداکثر سرعت اینترنت ADSL در ایران ۱۶ مگابیت است و چه ADSL یا ADSL2 و +ADSL2 همین سرعت را پوشش می‌دهد. +ADSL2 بیشتر جنبه تبلیغاتی برای فروش اینترنت و مودم پیدا کرده بود.

حالا، همین داستان می‌خواهد برای مودم‌هایVDSL تکرار شود بدون اینکه بدانیم هریک از استانداردهای VDSL و VDSL2 و +VDSL2 چه سرعتی را در دانلود و آپلود پشتیبانی می‌کنند یا اینکه مخابرات و هر شرکت سرویس‌دهنده دیگری چه سرویس و سرعتی ارایه می‌کند.

مودم‌های ADSL/VDSL که در بازار موجود هستند؛ عمدتا از اینترنت VDSL2 پشتیبانی می‌کنند که حداکثر سرعت دانلود ۲۰۰ مگابیت و آپلود ۱۰۰ مگابیت دارند. پس، نیازی به خرید مودم +VDSL2 ندارید و فقط پول خود را دور ریختید.

۴- اینترنت VDSL مشکلات ADSL را ندارد

کاربری ازم پرسید با اینترنت VDSL دیگر مشکل نویز، قطعی و افت سرعت و نظایر این‌ها رفع می‌شود؟ ظاهرا سیم‌کشی خانه‌اش مشکل داشت و روی اینترنت ADSL نویز می‌انداخت و باعث قطعی مکرر اینترنت می‌شد.

در جواب باید بگویم که نه! اینترنت VDSL نمی‌تواند مشکلاتی مانند نویز و قطعی فنی اینترنت را رفع کند یا تضمینی برای دانلود با حداکثر سرعت در ۲۴ ساعت شبانه‌روز ندارد. همان اینترنت ADSL است ولی تصور کنید به جای سرعت ۱۶ مگابیت، با سرعت ۴۰ و ۵۰ مگابیت دانلود می‌کنید.

افرادی که در سیم‌کشی تلفن ثابت خانه یا منطقه خود مشکل دارند؛ قطعا با اینترنت VDSL هم به مشکل برمی‌خورند و باید پیش از تغییر سرویس اینترنت، فکری برای رفع مشکل کابل‌ها کنند.

فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک تلگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY

لینک اینستاگرام فروشگاه اینترنتی های بای  |  HiBUY